Ви знаходитесь тут: Головна > Здоров'я > Фази сну людини

Фази сну людини

Сон – одне з самих повсякденних і в теж час цікавих явищ у житті кожної людини. Різні фази сну, їх зміст і тлумачення часто мало великий вплив на життя всього людства.

Ось декілька цікавих фактів.

 

Віщі сни.

Давній єгиптянин Тутмос часто розповідав про сон, в якому один з богів сказав, що йому необхідно розчистити від піску скульптуру Сфінкса.
Тутмос пішов раді божества і незабаром став фараоном. Ломоносов побачив у сні смерть свого батька, що пізніше виявилося правдою. Тільки в Старому Завіті згадується понад 40 снів. Про Менделееве, якій побачив у сні знамениту періодичну систему хімічних елементів, розповідають ще в школі. Це відомі факти, сучасні дослідження вчених говорять про те, що приблизно чверть населення Землі бачило віщі сни і відчувало явище дежа вю.

Ми не пам’ятаємо своїх снів.

Кожна людина бачить сни. Практично 90 відсотків снів не запам’ятовуються людьми. Найчастіше вже через десять хвилин після пробудження людина не пам’ятає про сновидінні. У теж час, чому саме той чи інший сон врізається в пам’ять, невідомо. Деякі наукові спостереження показують, що однією з причин є фаза швидкого сну, але до спільної думки вчені ще не прийшли.

У всіх снах присутні тільки знайомі нам люди.

Незважаючи на те, що на світі існують різні історій про те, як людина спочатку побачив у сні незнайомця, а потім зустрів його наживо, людський мозок не вміє придумувати особи. За день будь-яка людина зустрічає безліч людей у житті: на вулиці, на роботі, на екранах телевізорів та в інтернеті. Після інформація переробляється і ці ж люди з’являються у сні.

За одну ніч людина бачить різні сни.

Згідно сучасним дослідженням за одну ніч людина здатна побачити від 4 до 7 снів. При цьому не у кожного сновидіння кольорові, іноді вони бувають чорно – білими. Сам процес ділиться на фази сну, які повторюються протягом всього сну. Ця послідовність утворює цикл. Його довжина становить приблизно півтори години.

Людина робить відкриття у сні.

Всі розповіді про відкриттях і рішеннях проблем у сні – правда. Зазвичай сон починається з повільною стадії довжиною 5 -10 хвилин. Дихання людини рівне, пульс уповільнений. У цей час активність мозку така, що в голову приходять різні нові ідеї та відкриття. Мозок ще продовжують працювати, вирішуючи нагальні проблеми і завдання.

Потім настає друга стадія. Пульс і дихання сповільнюється ще сильніше, але в теж час слух більш чуйний. У цей момент людини дуже легко розбудити.

Третя стадія визначається тільки за допомогою результатів електроенцефалографії і розділяє другу і четверту фази сну.

Четверта стадія характеризує найглибший сон, під час якого розбудити людину найскладніше. У цій стадії відбувається основне відновлення організму.

Сліпі люди бачать сни.

Швидкий сон – остання стадія. У цей момент мозок працює так само, як і під час неспання. Саме в цей момент людина бачить сни. Видно, як очні яблука здійснюють швидкі рухи, незважаючи на зімкнуті повіки.

Іноді в момент швидкої фази сну людини охоплює сонний параліч. Якщо прокинутися під час цього паралічу, то на самому початку немає відчуття володіння тілом. Після пробудження всі рухи уповільнені, немає можливості навіть поворухнути рукою. Через мить це відчуття проходить. У той же час сонного паралічу при різкому пробудженні від будильника або іншого зовнішнього роздратування не буває.

Люди, які осліпли під час життя, продовжують бачити в сні різні картинки. Ті, хто страждають сліпотою з народження, замість картинок відчувають запахи, дотики, переживають різні емоції. У них не буває швидкої фази сну.