Ви знаходитесь тут: Головна > Здоров'я > Гемоглобін ^ норма у дорослих і дітей

Гемоглобін ^ норма у дорослих і дітей

Для перенесення кисню з легенів до тканин потрібен посередник. Цю роль виконує гемоглобін, норма якого представляє таку його концентрацію, яка повністю забезпечує функцію тканинного дихання. Вона визначена шляхом узагальнення лабораторних досліджень і клінічних спостережень за людьми різних вікових груп.

Гемоглобін? це хромопротеїд, складне з’єднання білка-глобіну і гема. Гем – пігмент, утворений протопорфірину і залізом. Залізо відіграє основну роль у процесі перенесення кисню.

Норма гемоглобіну? це його оптимальна концентрація, при якій для тканинного дихання досить заліза.

При нестачі заліза або порушенні освіти протопорфирина кількість дихального пігменту зменшується. Якщо гемоглобін нижче норми, розвивається недокрів’я або залізодефіцитна анемія. Існують спеціальні лабораторні показники, що характеризують насичення червоних клітин крові гемоглобіном і, отже, залізом. Це кольоровий показник, в нормі рівний 0,86-1.05; ССГЕ норма? 27-33 пікагамм.

Розглянемо, чому дорівнює оптимальний гемоглобін. Норма його у здорових людей за різними авторам різна. Так, за даними Грибовій І.А., у чоловіків вона дорівнює 132-164 г / л. У осіб жіночої статі? 115-145 г / л.

У «Довіднику з клінічних лабораторних тестах» від 2001р, Москва, в якості норми у підлітків чоловічої статі наводяться цифри у 120-160 грамів / літр. Від 18 до 45 років більш високий гемоглобін, норма у чоловіків дорівнює 132-173 г / л. У людей старшого віку цифри трохи нижче. Після 65 років діапазон норми становить 126-174 г / л.

Для осіб жіночої статі у всіх випадках властивий більш низький гемоглобін. Норма у жінок з вищезазначеного довідником дорівнює 115-150 грамів / л. Від 18 до 45 років даються величини 117-155 г / л. Після 45 років верхні цифри норми вище на 5 або 6 грамів / літр.

При зниженні гемоглобіну нижче норми з’являються симптоми, пов’язані з кисневим голодуванням тканин. Вони полягають у блідості слизових оболонок і шкіри, у ламкості і сухості нігтів і волосся, слабкості. З’являється задишка, посилюється серцебиття, з’являється дратівливість. На тлі зниження апетиту іноді з’являються незвичайні смакові переваги.

Норми гемоглобіну у дітей схильні ще більшим коливанням. Вони різні в різні вікові періоди. У новонароджених високий гемоглобін. Норма його дорівнює 152-236 г / л. До місяця він знижується і стає дорівнює 103-176 г / л. Від півтора до 3,5 місяців він ще більше зменшується. До 3 місяців він становить 96-128 г / Л.В цьому періоді у дітей відзначається так звана фізіологічна анемія новонароджених, генезис якої не цілком ясний. У психомоторному і фізичному стані дітей вона не викликає відхилень. З 5-7 місяців гемоглобін починає підвищуватися. До року він дорівнює 107-131 г / л.

З півтора до трьох років діти мають приблизно такий же гемоглобін. Норма в цьому віці дорівнює 108-128 г / л. У наступні роки концентрація його в крові поступово збільшується, досягаючи до 12 років діапазону від 120 до 150 грамів / л. При недостатньому надходженні з їжею заліза у дітей може розвинутися залізодефіцитна анемія. Основний її ознака – це різке зменшення гемоглобіну. Зменшується вміст гемоглобіну в еритроциті і характеризує його кольоровий показник. При біохімічному дослідженні виявляється зниження сироваткового заліза.

Гемоглобін вище норми буває при еритремії – захворюванні крові, і симптоматичних еритроцитоз, які розвиваються як фізіологічна компенсація нестачі кисню (наприклад, у високогір’ї, при важкій роботі, у курців) або при захворюваннях, пов’язаних з кисневим голодуванням. При втраті рідкої частини крові (зневоднення, опікова хвороба) підвищення гемоглобіну буває відносним.

Дефіцит заліза при недокрів’ї заповнити за допомогою продуктів харчування неможливо. При появі ознак анемії не зволікайте з лікуванням. Доброго вам здоров’я і нормального гемоглобіну!