Ви знаходитесь тут: Головна > ДІЄТИ І ХАРЧУВАННЯ > Рекомендації по догляду за літніми, старими людьми

Рекомендації по догляду за літніми, старими людьми

Старість – цілком природний і незворотний процес. Ми боїмося старіти, побоюючись за нашу долю. Боїмося навіть не віку, а того моменту, коли не зможемо обходитися без сторонньої допомоги, коли перестанемо розуміти дітей та онуків. Але не перестанемо потребувати теплоті відносин, турботи і любові. Звичайно, ніщо не може замінити кола сім’ї та перебування поруч із близькими людьми. Але досить часто ритм сучасного життя змушує дітей і онуків проводити багато часу на роботі і у них просто не залишається часу для престарілих родичів. І це не тому, що у них немає бажання, а через банальну необхідності заробляти гроші. Ситуація ускладнюється, якщо бабуся чи дідусь страждають певними захворюваннями і потребують спеціалізованої медичної допомоги.

Сон

Старий людина потребує 7-8 годинному сні, а люди з вираженою астенізація (виснаженням) – ще й в додатковому сні вднень. Сон в житті літньої людини важливіший, ніж у житті молодих людей, оскільки резервні можливості нервової системи у них значно знижені і швидко виснажуються. Одна безсонна ніч сильно відбивається на настрої, стані психіки, нерідко погіршуючи фізичну слабкість. Старі люди можуть дрімати з перервами протягом більшої частини дня. При цьому загальна тривалість сну зазвичай не збільшується, тому вночі вони сплять менше. Пробудження вночі наступають частіше, ніж про це говорять самі пацієнти. У лікуванні порушення сну слід враховувати причини, які призводять до важкого засипанню, переривчастих сну, важким сновидінням. Зазвичай це емоційні порушення невротичного характеру з переважанням тривожно-депресивних і фобічних (боязненних) розладів на тлі атеросклерозу судин серця і головного мозку.
Суто негативною стороною тривалого прийому снодійних препаратів є звикання до них, а збільшення дози призводить до виникнення млявості, апатії, адинамії після сну.

Поради:

1. Засипати літня людина повинен в тиші.
2. Постіль повинна бути тверда.
3. Температура повітря в кімнаті – 18-22 С.
4. Повітря повинен бути чистим, кімната провітреній, краще спати з відкритою кватиркою.
5. Ковдра має бути легке і тепле, підвернути під матрац і дає можливість зручно укутати ноги.
6. Останній прийом їжі не пізніше, ніж за 4:00 до сну, перед сном краще випити кефіру. Не рекомендується, їсти солодощі.
7. Перед сном необхідна нетривалі прогулянка або просто ходьба по коридору.
8. Можна змінити розпорядок дня за рахунок цікавих денних занять, що утримують літньої людини від сну вдень, і роблять його менш сонливою.

Гігієна

Часта проблема людей похилого віку – енурез і нетримання калових мас. Вирішити її можна за допомогою судна, мочеприемника або ж скориставшись підгузниками, урологічними прокладками або одноразовими пелюшками. Міняти гігієнічні засоби потрібно регулярно після кожного випорожнення або сечовипускання.
Дотримання особистої гігієни є важливим чинником в продовженні життя, дієздатності і настрої літньої людини.
Поради:
1. Миття тіла 1-2 рази на тиждень.
2. Ноги мити щодня з використанням щітки, своєчасно обрізати нігті і видаляти мозолі.
3. Використовувати мило з високим вмістом жиру для профілактики сухості шкіри і свербіння.
4. Використовувати креми для зменшення сухості шкіри.

Устаткування

Ще однією незручністю можуть стати проблеми опорно-рухового апарату, що приносить ряд незручностей для літніх людей. Для полегшення їхнього життя потрібні спеціальні поручні по квартирі, ручки у ванній, бажано використання спеціальному ліжку. А якщо хворий лежачий, необхідний протипролежневі матрац, що значно полегшить догляд за літнім. Як додаткові кошти можна використовувати вологі серветки, мочалки, спеціальні сухі шампуні, що полегшить проведення гігієнічних процедур і поліпшить опіку престарілих людей. Якщо бабуся чи дідусь можуть потроху вставати і рухатися, є можливість придбання біотуалету, ходунків або ж просто необхідно поставити поруч невелику тумбочку.
Нещасні випадки – досить часте явище в літньому віці. Вони можуть відбуватися на вулиці, в приміщеннях, ванних, коридорах і туалетах. Їх причинами часто є зниження гостроти зору і слуху, недостатня координація рухів і нездатність зберігати рівновагу, слабкість, запаморочення.

Поради:

1. У кімнатах не повинно бути зайвої меблів.
2. Не переставляти меблі, не попередивши про це літньої людини (тому старі люди живуть багаторічної виробленої звичкою, стереотипом).
3. Пол повинен бути покритий цільним килимом.
4. Носити тапочки, а не шльопанці.
5. Обладнати ванні кімнати опорами (поручнями), гумовими килимками, термінової сигналізацією.
6. При митті літньої людини (ванна або душ) рекомендується присутність родичів або медичного персоналу. Температура води – не вище 35,0 С. Рекомендується приймати душ, а не ванну, приймати стоячи або сидячи, в теплому, вентильованому приміщенні.
7. Не закривати ванні кімнати з внутрішньої сторони.

Комфортні умови для життя

Створення комфортних умов для пацієнта дуже важливо для підтримки його життєвого тонусу, настрою, адекватної поведінки серед родичів, продовження термінів життя.

Поради:

1. Температура в приміщенні перебування літньої людини повинна бути не нижче 18.0С.
2. Обов’язкова наявність столика (тумбочки) та індивідуального освітлення.
3. Ліжко має бути не нижче 60 см., Щоб, сівши на ній, хворий стосувався ногами підлоги. Бажано наявність функціонального ліжка, у якої можна опускати і піднімати головний і ножну частину, створюючи при цьому комфортне положення тіла. Для лежачих хворих ліжко повинна мати знімний столик. Більш доцільні 2 невеликі подушки, ніж одна велика подушка.
4. Не використовувати глибокі, низькі крісла, звідки пацієнтові важко самостійно підніматися. Як видно, існує безліч різних умов для гідного догляду за літніми людьми. На жаль, не завжди в домашніх умовах можна домогтися якісного і правильного медичного догляду за пацієнтами.

Огляд лікарів

Здоров’я літньої людини вимагає постійної підтримки. Для цього разом з необхідним прийомом таблеток, крапельницями, масажами, ідеальним варіантом є систематичний огляд вузькопрофільного фахівця.
Безперечно, варіантом можуть стати доглядальниці для літніх людей, яких можна найняти і оплачувати послуги, але де гарантія, що поряд з величезними фінансовими витратами ви отримаєте кваліфікований догляд. Та й придбання ліжка, переобладнання квартири обійдуться недешево.
Все це можна знайти в приватних пансіонатах для літніх людей, які оснащені всім належним обладнанням для зручності постояльців. У штаті таких організацій зазвичай лікарі, досвідчений медперсонал, доглядальниці, які забезпечують кваліфікований догляд та надання необхідної медичної допомоги. А оточення ровесників в пансіонаті для літніх подарує можливістю спілкування.

Найчастіше літня людина залишається вдома один на тривалий термін і позбавляється турботи і уваги. Відмінним рішенням може стати приватний будинок престарілих в Санкт Петербурзі . Практика таких пансіонів давно стала нормою для більшості європейських країн. Вибираючи приватний пансіонат для престарілих , Ви отримаєте бажані умови проживання, уход за больными престарелыми людьми  та подаруйте їм можливість насолоджуватися життям і гідно зустріти старість.