Ви знаходитесь тут: Головна > Здоров'я > Види адаптації людини

Види адаптації людини

Людство існує на планеті вже досить довгий період часу. За різними оцінками, від кількох тисяч до сотень тисяч років. У кожному разі, живі організми в цілому мають куди більшу історію існування. Вона вимірюється десятками мільйонів років. Постійні суперечки археологів, астрофізиків і різних віруючих то й справа міняють наше уявлення про життя. Як би там не було, саме види адаптації організмів забезпечили таку тривалість життя. Сама по собі адаптація – це процес. Цей процес має різну протяжність і специфіку.

Якщо говорити про цю властивість організмів, то необхідно розділяти його за типом самих організмів. Іншими словами, види адаптації людини будуть дещо іншими, ніж адаптація звірів. З іншого боку – це теж не зовсім правильно. Правильніше буде сказати, що у людини буде більше видів адаптації, ніж у інших істот на нашій планеті. Виходячи з цього і розглянемо всі можливі види адаптації. Логічно буде сказати, що вони залежать від зовнішніх факторів, які, у свою чергу, – від сфер життєдіяльності. Звідси і велика кількість таких у людини. Людина – це соціальна істота, яка має емоції, переживання, стреси і свої умовиводи.

У природі людини існують такі види адаптації:

– фізіологічна;

– соціальна;

– психологічна;

– робоча (професійна);

– анатомічна.

Можна придумати ще кілька десятків інших видів, але всі вони будуть витікати з цих основних. Практично будь-яка людина живе в певній країні та місті, де є свої засади, мова, законодавство, клімат. Якщо мова йде про адаптацію, значить, щось змінилося. Адже слово “адаптація” – це синонім слова “пристосування”, а необхідність в ньому виникає при зміні звичних для людини умов життя. Отже, питання про види адаптації полягає в тому, що саме змінюється.

Фізіологічна адаптація – це процес реагування на зміну зовнішніх умов навколишнього середовища. Під цими умовами можна розуміти клімат, техногенні фактори та різну діяльність людини розумної. Природно буде припустити, що якщо змінюється фізіологія, то це потягне за собою і інші види адаптації. Так воно і є. Крім фізіологічної адаптації – зміни функціонування організму, – пройде і анатомічна адаптація.

Анатомічна адаптація – це процес зміни структури організму або будови окремих його органів. Тобто, у разі ядерного вибуху, людина пристосується до життя на Землі. Тільки шляхом яких змін? Дана ситуація потягне за собою інші види адаптації: психологічну і робочу.
Очевидно, що людині буде необхідно змінити професійні навички, для того, щоб виконувати свою роботу в нових умовах. Природно, це спричинить за собою і деякі психологічні зміни. Явним доказом будуть служити стреси і пригнічений стан.

Психологічна адаптація – це процес переосмислення фундаментальних основ та інші ігри розуму. Вважається, що якщо порівняти всі види адаптації, то найбільш непередбачуваною буде саме психологічна. Це пояснюється просто – людський мозок досліджений на малу частку. У зв’язку з цим часом неможливо дати прогноз. Але ж часто сенс не в прогнозі, а в можливості виживання. Відомі випадки, коли в результаті психологічного тиску організм людини припиняв своє існування.

Робоча (професійна) адаптація – це процес освоєння нових навичок. Така з’явилася внаслідок організації людей. Робоча адаптація зараз має величезне значення при організації праці. Від того, як новий співробітник адаптується в новому трудовому колективі і освоїть робочі навички, залежить працездатність всього колективу. Саме тому в наш час цьому виду адаптації приділяється велике значення.

Соціальна адаптація – це процес сприйняття і пристосування в новому суспільстві. Це все той же новий колектив, переїзд в інше місто або зміна соціального статусу (отримання посади, весілля та інше). Цей тип адаптації дуже важливий для держави, так як всі прийняті закони тягнуть за собою процес адаптації суспільства і в суспільстві. На цьому грунті з’явилася безліч різних псіхотреннігов, курсів і лекцій.

Як видно, всі види адаптації досить тісно пов’язані між собою. Неможливо проходити адаптацію в чомусь окремо. Будь-яка зміна зачіпає комплекс адаптацій, які можуть проходити і незалежно від усвідомлення людини. У кожному разі, це велике поле для роздумів, і з цього приводу буде написано ще багато праць.